امام جواد (ع) در دوران رنسانس علمی دنیای اسلام به امامت رسید

مدیرکل اوقاف استان تهران :

امام جواد (ع) در دوران رنسانس علمی دنیای اسلام به امامت رسید

‌امام جواد (ع) در عصر مأمون عباسی که رنسانس علمی در دنیای اسلام به وجود آمد و علم در دنیا گسترش زیادی پیدا کرده بود در کودکی به امامت رسیدند.


حجة‌الاسلام سید یدالله شیرمردی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس اظهار داشت: برخی افراد که نسبت به امامت حضرت در دوران کودکی تشکیک می‌کنند باید به کتب آسمانی مراجعه کنند و ببینید که حضرت عیسی (ع) نه در دوره‌ کودکی بلکه در گهواره به مقام نبوت، علم و کمال رسیدند و امام جواد (ع) در سن 9 سالگی به مقام امامت نائل شدند.
وی افزود: اگر قائل باشیم خداوند علم امامان و پیامبران را در دوران بلوغ و جوانی عنایت می‌کند پس همان خدا هم می‌تواند در دوران کودکی و نوجوانی به امام (ع) علم بدهد.
حجةالاسلام شیرمردی تصریح کرد: اینکه امام جواد (ع) در دوران کودکی به مقام امامت رسیدند نشان از شخصیت‌ والا و عظمت آن حضرت دارد چرا که کمتر شخصیتی از اولیای خدا به این مقام و درجه می‌رسند.
وی اضافه کرد: اگر به کتب تاریخی شیعه و سنی نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که امام جواد (ع) حتی دوران قبل از امامت یعنی در سن 3 تا 4 سالگی نیز با علمای زمان مناظره می‌کردند و مراجعاتی که امام رضا (ع) در پاسخ به علمای آن زمان به ایشان می‌فرمودند نشان از درجه علمی ایشان دارد.
حجةالاسلام شیرمردی خاطرنشان کرد: امام جواد (ع) نزدیک به 20 سال امامت داشتند و در این 20 سال رهبر جهان اسلام بودند در حالی که این دوران، با تهاجم عظیم فرهنگی و ظهور فرقه‌ها و مذاهب نوظهوری مانند واقفیه و گروههایی که توحید را از اساس زیر سؤال می‌بردند همراه بود اما امام(ع) با توانایی الهی از پس همه آنها برآمدند و اسلام را از انحرافات و تهاجمات نجات دادند.

*جود و سخاوت حضرت، آینه‌ای از صفات الهی بود

مدیر کل اوقاف استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود به خصلت جواد بودن امام اشاره و تصریح کرد: ایشان از لحاظ بخشش و گذشت و فرهنگ مواسات که از فرهنگ‌های اصیل ائمه اسلام است سرآمد بودن و این خصلت ایشان نمونه و آینه‌ای از وجود الهی است.
وی افزود: ایشان آنقدر سخاوت و بزرگواری داشتند که مشکلات مادی مردم و زندگی آنها را با تلاش دعا و راهنمایی برطرف می‌کردند و در واقع خودی نمی‌دیدند و جامعه را مقدم می‌دانستند.
حجةالاسلام شیرمردی تصریح کرد: با توجه به اینکه امروز در جامعه اسلامی مشکلات زیادی وجود دارد باید از ایشان این خصلت را یاد بگیریم و برای حل مشکلات دیگران این صفت الهی را در وجود خود نهادینه کنیم

/ 5 نظر / 5 بازدید

مجانی همین الان 5000 تومان کاسب شوید http://www.mi118.com/Register.aspx?Ref=98564

مجانی همین الان 5000 تومان کاسب شوید http://www.mi118.com/Register.aspx?Ref=98564

سپیده

سلام ,مرسی مطلب خوبی بود[گل]

اردلان

جالب بود[گل]