پیشنهاد 50 میلیون دلاری برای مصاحبه ضدایرانی در سی‌ان‌ان

قاسمی از 2 سال اسارتش و توحش آمریکایی‌ها می‌گوید؛

پیشنهاد 50 میلیون دلاری برای مصاحبه ضدایرانی در سی‌ان‌ان
 
جمشید قاسمی، ایرانی اسیرشده توسط امریکایی ها در تایلند
یک شهروند ایرانی که دو سال با پرونده‌سازی توسط نیروهای آمریکایی در تایلند دستگیر شد از موارد متعدد نقض حقوق بشر در دوران زندان خود، پیشنهاد 50 میلیون دلاری برای مصاحبه علیه پرونده هسته‌ای ایران و تلاش‌های رییس جمهور و وزیر خارجه سابق آمریکا برای انتقال وی به ایالات متحده می گوید.
خبرگزاری جمهوری اسلامی-
می شود قیافه حق به جانب گرفت و شعار حقوق بشر داد، می شود از دموکراسی و آزادی و حقوق شهروندی و... سخن گفت اما از آن سو توحشی مدرن به نمایش گذاشت. سر دادن شعار حقوق بشر وقتی خوب است که منافع زیاده‌خواهانه ایالات تازه به دوران رسیده آمریکا را تامین کند در غیر این صورت، پاسخت را با گوانتانامو و ابوغریب یا گلوله‌های اورانیومی و بمب های 10 تنی و قتل عام و نسل‌کشی خواهند داد. اگر حقوق بشر دردی از کابوهای بی‌تمدن دوا نکند، میلیاردها دلار اموال یک ملت بلوکه می شود، هواپیمای مسافربری به قعر دریا فرستاده می شود، صدام‌ها متولد می شوند، مراسم عروسی افغان ها به عزا تبدیل می‌شود، میدان‌های بغداد تبدیل به صحنه جنگ می شود، فروش قطعات هواپیمای مسافربری -به کشوری که می خواهد مستقل باشد- ممنوع می شود و شهروندانش به جرم نجات جان انسان های بی‌گناه به وحشیانه‌ترین صورت مورد شکنجه و تعقیب قرار می گیرند. داستان واقعی جمشید قاسمی تنها یکی از اسناد وحشی‌گری یانکی‌ها، نقض حقوق اولیه بشر توسط آنها و رسوایی آنها در ادعای دروغین حقوق انسانی است. قاسمی از پرونده‌سازی‌های آمریکایی‌های حامی دمکراسی بر علیه کشورمان پرده برمی دارد، هضم بودن رسانه های بزرگ امریکا در دستگاه جاسوسی این کشور را ثابت می کند و مقایسه ای ساده میان دوران زندان خود و دادگاه کلوتید ریس جاسوس و اغتشاشگر فرانسوی در ایران می کند. او تاجری عادی بوده که به جرم خرید قطعه هواپیمای مسافربری از سوی آمریکایی ها در تایلند دستگیر و شکنجه شده و البته حاضر نشده است آبروی میهنش را در قبال پیشنهاد 50 میلیون دلاری آمریکا معامله کند.

جمشید قاسمی در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا در بیان علل بازداشت و اسارت دو ساله خود در تایلند با اتهام زنی از سوی دولت آمریکا اظهار داشت: در رابطه با اسارت و نقض حقوق بشری که در دوران بازداشت من توسط آمریکایی ها و انگلیسی ها صورت گرفت، مجامع بین المللی نیز باید پاسخگو باشند.
وی خود را یک بسیجی و خادم مردم معرفی کرد و افزود: فرا فکنی های فراوانی در این رابطه صورت گرفته است و دولت ایران علیرغم تلاش فراوانی که در این رابطه صورت داد، بیشتر علاقمند بود تا دولت های آمریکا و انگلیس بر سر عقل بیایند. من در رابطه با هواپیماها و اورهال (Overhaul)-تعمیر کامل و معاینه کامل- آنها مسئولیت های مختلفی در پروژه های دولتی و هواپیماهای مسافربری داشتم.
وی که در فرودگاه بانکوک توسط نیروهای آمریکایی بازداشت و زندانی شد اضافه کرد: تامین قطعات باعث مشکلاتی برای هواپیماهای مسافربری شده بود. ما 50 سال قبل بوئینگ هایی را از آمریکا خریداری کرده بودیم که در اختیار سازمان هواپیمایی کشوری قرار دارد. براساس قراردادهای بین المللی و قوانین یاتا کشور فروشنده هواپیما باید قطعات آنها را برای کشور خریدار تامین نماید.
وی افزود: سازمان یاتا به دلیل حمایت از جان افراد و مسافران هواپیماها کشورهای فروشنده هواپیماهای مسافربری را موظف کرده است که قطعات آنها را برای کشور خریدار حال چه ایران باشد و چه کشور دیگری تامین کند. علاوه بر ایران و آمریکا قرارداد دوجانبه ای برای فروش هواپیماهای بوئینگ با هم دارند که براساس آن آمریکا موظف به تامین قطعات این هواپیماهاست.
قاسمی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اسلامی آمریکایی ها فروش قطعات این هواپیماها را به ما ممنوع کردند، گفت: سوال من این است که آیا آمریکا هواپیماها را مورد تحریم قرار داده است یا جان انسان ها را؟
وی تاکید کرد:‌ مجلس سنای آمریکا به دلیل فشاری که از سوی سازمان یاتا بر روی آن است، مجبور شد اعلام کند کشورهای اروپایی و شرکت هایی که گواهینامه Overhaul- تعمیر کامل – معاینه کامل - هواپیماهای مسافربری را دارند، می توانند با دولت ایران قرارداد بسته و قطعات این هواپیماها را برای آن تامین نمایند. بدین صورت که قطعات هواپیماها از آمریکا در اختیار این شرکت ها قرار می گرفت و سپس در هواپیماهای ایرانی مورد استفاده قرار می گرفت.

** دادگاه آمریکایی مرا به 45 سال حبس در گوانتانامو محکوم کرد

این شهروند ایرانی گفت:‌ دادگاه سانتیاگوی واشنگتن آمریکا من را به 45 سال حبس در زندان گوانتانامو محکوم کرده است. 5 سال از آن به اتهام به خطر انداختن امنیت ملی آمریکا و خروج غیرقانونی سلاح به همراه 250 هزار دلار جریمه، 20 سال دیگر را به اتهام پولشویی و وارد کردن 500 هزاردلارخسارت به این کشور و 20 سال دیگر نیز تلاش برای پولشویی در آینده و نوشته اند، این 20 سال دوم ممکن است به 5 سال تقلیل پیدا کند. این در حالی است که من اصلا تا به حال به آمریکا سفر نکرده ام.
قاسمی افزود: بعد از بازداشت من در تایلند آمریکایی ها با توسل به قانون استرداد مجرمان بین خودشان و دولت تایلند استدلال می کردند که من باید به آمریکا منتقل شده و در دادگاه های این کشور مورد محاکمه قرار بگیرم.
وی تصریح کرد: مسائل ما روشن است. ما بحث تامین قطعات هواپیماهای مسافربری و اورهال (Overhaul) آنها را داشتیم و با شرکت های مختلف رابطه داشتم.
وی افزود: من برای خرید قطعات هواپیماهای مسافربری و Overhaul آنها به تایلند رفته بودم که به اتهام خرید و فروش سلاح و تلاش برای برهم زدن امنیت آمریکا بازداشت شدم و به بدترین وضع ممکن با من رفتار شد که مغایر با تمامی اصول حقوق بشر و حقوق انسان ها بود.

** آمریکایی ها برایم دام پهن کرده بودند/ جاسوس آمریکایی سال‌ها مرا تحت نظر داشت

قاسمی با بیان اینکه بیش از 20 سال شغل وی خرید قطعات مورد نیاز هواپیماهای مسافربری بوده، اظهار داشت: آمریکایی ها به خوبی مرا می شناختند و از مدت ها قبل برای من دام پهن کرده بودند. در این رابطه یک جاسوس صهیونیست به نام دیوید طالبی از سال های پیش مرا تحت نظر داشت. این جاسوس 38 ساله ایرانی الاصل است و از 5 سالگی ایران را ترک کرده و با والدین خود در آمریکا زندگی می کرد.
وی گفت:‌ دو سازمان پرونده مرا تحت نظر داشتند که اولی آنها FBI بود که زیر نظر سازمان سیا فعالیت می کند و دیگری سازمان MI-6 انگلیس بود که به محض ورود من به تایلند، مرا دستگیر کردند.
وی اضافه کرد: طبق گفته های مقامات آمریکایی و براساس گزارش های آسوشیتدپرس، اداره مهاجرت و گمرکات آمریکا اعلام کرده است که یک رابط اطلاعاتی که همان دیوید طالبی است بیش از 5 بار در تهران با جمشید قاسمی دیدار کرده است. باید بگویم که طالبی رابط صهیونیست ها با FBI بوده و 3 سال پیش بعد از 30 سال به ایران آمد و دیدارهایی با من برای تامین قطعات هواپیماهای مسافربری بوئینگ که با مشکل روبه رو بودند، داشت.
قاسمی ادامه داد: ماموریت اصلی این جاسوس صهیونیست دام پهن کردن برای ما بود. در ابتدا حتی در چند مرحله برای ما قطعه هواپیما برای اورهال، فرستادند. در داگاه های آمریکا که اسناد آن هم موجود است، دیوید طالبی را با نام مستعار C.S معرفی می کردند و در اسناد آمریکایی ها آمده است که ما فردی را به این نام به تهران فرستاده ایم.
قاسمی اظهار داشت: وکیل من در دادگاه تایلند سئوال کرد که این C.S که شما نوشته اید یک فرد است، شرکت است، انسان است، حقوقی است یا حقیقی؟ در دادگاه اعلام کردند که FBI این نام را اعلام کرده است.
این ایرانی رها شده از اسارت آمریکایی‌ها در شرح وقایع پیش آمده گفت:‌ ما قبل از خرید قطعات از شرکتی که دیوید طالبی به نمایندگی از آن آمده بود، در رابطه با آن شرکت در آمریکا تحقیق کردیم و متوجه شدیم که شرکت بزرگ و معتبری به نام AIR HARBOR Services دارند و برای هواپیماهای مسافربری کار اورهال انجام می دهند.
قاسمی تشریح کرد: بعد از ورود طالبی به ایران و مذاکره، وی از من اطلاعاتی در مورد هواپیما خواست که به وی نشان دادم و گفتم بهترین مسئله این است که شما فروشنده قطعات هواپیماهای مسافربری به ما باشید چون اجازه صدور گواهینامه برای آن دارید، زیرا برخی از قطعات موتوری های بوئینگ و C130 یکی هستند.
این شهروند ایرانی ادامه داد: هشت ماه بعد از بازگشت وی به آمریکا، عکس های قطعات سفارش شده به همراه شماره سریال -به روز ساخته شده- آنها برای ما ارسال شد و ما تصور کردیم که مساله ای دیگر پیش نخواهد آمد. ما مشکلی نداشتیم و تخلفی را مرتکب نشده بودیم.
وی افزود: ابتدا به دیوید طالبی پیشنهاد دادم که قرارمذاکره در سوئیس بگذاریم، اما دریافت ویزای این کشور یک ماه برای من زمان می برد. بعد از آن قرار شد که آنها به دبی بیایند که به ما گفتند این کشور عربی می باشد و این مساله برای ما مشکل خواهد بود. سپس من پیشنهاد دادم که قراری در مالزی داشته باشیم ولی آنها گفتند که بهتر است این ملاقات در تایلند صورت بگیرد. من 1 یا 2 ساعت بعد از آن تاییدیه حضور خودم را در تایلند دادم.
قاسمی به خبرنگاران ایرنا گفت: در طول 17 سال گذشته که من خرید قطعات هواپیماها را برعهده داشتم، تمامی خریدهایم از شرکت های اروپایی و خاورمیانه صورت می گرفت و من خرید مستقیمی از شرکت های آمریکایی نداشتم و در حکم بازداشت بین المللی من هم رئیس شرکت رومانی به نام APS اروپایی که قرار بود تا خریدها از طریق وی صورت بگیرد، آمده است و این خود دلیلی است که ما با آمریکا قراردادی برای خرید قطعات هواپیماهای مسافربری نداشته ایم و از اروپا خرید کرده ایم.
وی ادامه داد: در عین حال در حکم بازداشت بین المللی ادعا شده است که من بدنبال خرید قطعات موشکی بوده ام و نه قطعات هواپیماهای مسافربری.
این محکوم به زندان در گوانتانامو اظهار داشت: در حکم دادگاه سانتیاگو واشنگتن آمده است که من بدنبال خرید شتاب سنج برای موشک های ایرانی بوده ام اما اعلام نکرده است که ما بدنبال خرید کدام نوع از شتاب سنج ها بوده ام.
وی با تکذیب ادهای آمریکایی ها اضافه کرد: باید بگویم بسیاری از قطعات هواپیماهای مسافربری در هواپیماهای نظامی هم کاربرد دارد.

**"نیش" رمز عملیات آمریکایی ها برای دستگیری من بود

این شهروند ایرانی تاکید کرد: دیوید طالبی (جاسوس صهیونیست) با برنامه چند ساله مرا به همراه دو تن از همکارانم که یکی از آنها مترجم ما بود در تاریخ 18 آبان 1385 به بانکوک تایلند کشاند. بعدها متوجه شدیم که بیست تا از اتاق های هتل محل اقامت ما را FBI اجاره کرده بود و این مسئله را بعدها یکی از مستخدمین مسلمان هتل به ما گفت.
قاسمی توضیح داد:‌ قرار بود یک روز بعد از ورود ما به تایلند، نمایندگان شرکت آمریکایی به همراه نمایندگان Overhaul هواپیماها وارد فرودگاه بانکوک شوند اما بعد از اینکه یک ساعت از زمان ورود آنها گذشت ناگهان 38 مامور مسلح فدرال آمریکایی و تعدادی پلیس تایلند به همراه دوربین های تلویزیونی ما را محاصره کردند و من شوکه شدم که چرا این افراد ما را محاصره کردند. بعدها متوجه شدم که رمز عملیات دستگیری من به نام عملیات "نیـش" بود.
قاسمی ادامه داد: دو تن از افراد FBI جلو آمدند و خود را معرفی کردند و باقی افراد کنار ایستاده بودند. من به پلیس مهاجرت تایلند اعلام کردم که من با این افراد به هیچ کجا نمی روم و با شما به اتاق پلیس مهاجرت (امگریشن) تایلند می آیم و هیچ سخنی را بدون حضور وکیل و نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران نخواهم زد.
وی خاطرنشان ساخت: بعدها در دادگاه اعلام شد که چرا اساسا پلیس FBI باید در فرودگاه تایلند حضور یابد که برای توجیه اعلام شد که چون مامورین فدرال آمریکا قاسمی را فرد بسیار خطرناکی می دانستند از پلیس آمریکا درخواست کمک شده است. بعد از آن به ماموران پلیس تایلند گفتم که من ایرانی هستم و برای خرید قطعات Overhaul هواپیما آمده ام و تخلفی هم مرتکب نشده ام.
به گفته قاسمی ، پلیس تایلند از وی خواسته است تا با مامورانFBI سخنی نگفته و با آنها جایی نرود در حالی که ماموران آمریکایی با هواپیما در باند منتظر این شهروند ایرانی بودند.
وی افزود: اما در دادگاه تایلند به من اعلام شد براساس قرارداد استردادی که 80 سال قبل میان دولت تایلند و آمریکا امضا شده، دادگاه سانتیاگوی واشنگتن شما را متهم کرده است و بابت پاسخگویی هم باید به آنجا بروید و جرم شما به ما ارتباطی ندارد.
قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مابقی واقعه را چنین تشریح کرد:‌ من اعلام کردم که به هیچ عنوان به آمریکا نخواهم رفت و به همین دلیل برای من پرونده در تایلند تشکیل شد.
این ایرانی اسارت کشیده در تایلند تصریح کرد: 5 نماینده از سوی جمهوری اسلامی برای حضور در دادگاه های من حضور پیدا می کردند. از دفتر مقام معظم رهبری و دفتر ریاست جمهوری و همین طور سفارت جمهوری اسلامی در بانکوک نمایندگانی حضور پیدا می کردند.
به گفته وی وزیر امور خارجه در این مدت بسیار به وی توجه داشته و کنسول های سفارت نیز موضوع را با جدیت پیگری می کردند.

** رفتار آمریکایی ها نقض صریح کنوانسیون ژنو بود

این شهروند ایرانی در شرح اسارت خود اظهار داشت: غل و زنجیر هایی که به پایم بسته بودند قفل و کلید نداشت ، میلگرد 12 به همراه زنجیر 8 را به هم جوش داده بودند تا با آن مرا به دادگاه ببرند و این مساله نقض صریح کنوانسیون ژنــو در مورد مصونیت نظامی بودن من بود.
قاسمی اضافه کرد: در دادگاه نیز در طرف مقابل ما کنسول های آمریکایی، نمایندگان دولت آنها، ماموران FBI و CIA و وکلای آنها همچنین منافقین کور دل به عنوان مترجم آنان حضور داشتند و در طرف دیگر نمایندگان دولت و وزارت کشور، وزارت امور خارجه و نماینده پادشاهی تایلند به همراه قضـات دادگاه بودند و از سوی دولت ایران نیز نمایندگان دفاتر مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری به همراه نمایندگان وزارت خارجه و سفارت جمهوری اسلامی بودند.

** آمریکا هواپیماها را تحریم کرده است یا جان انسان‌ها را؟

وی اظهار داشت: هفت ماه من را با غل و زنجیر و یک وضع بسیار فجیع غیرانسانی جلوی مردم و خبرنگاران به دادگاه می بردند. غل و زنجیرها کلید نداشت و برای باز کردن آن باید دستگاه می آوردند. تمام خیابان ها را با ماموران مسلح می بستند تا مرا به دادگاه ببرند. اتهام من چه بود؟ تامین قطعات هواپیماهای مسافربری جهت نجات جان مسافران که در خطر نباشد. سوال من این است که آیا آمریکا هواپیماها را تحریم کرده است یا جان انسان ها را؟
جمشید قاسمی در ادامه اظهار داشت: بعد از هفت ماه معلوم شد ، قانون استرداد مجرمان شامل حال من نمی شود براساس بند 3 قرارداد استرداد مجرمان که آمریکایی‌ها باکشورها انعقاد نموده، نظامیان و سیاسیون شامل حال این قانون نمی شدند.
وی تصریح کرد: می خواهم بگویم که علت اصلی که آمریکا این قرارداد را با دیگر کشورها امضا کرده است این است که نظامیان خود را در صورت انجام هرگونه جرمی به کشورش بازگرداند مانند آنچه که با ژاپن انجام داده است و نظامیان آن هر جرمی را که در این کشورها از تجاوز به زنان و دختران گرفته تا کشتن افراد به آمریکا بازگرداند و در دادگاه های خود محاکمه کند.
زمانی که ناو وینسنس هواپیمای مسافربری ایران را زد، چون آمریکا با کشورهای عربی قرارداد استرداد داشت، نظامیان آن به آمریکا بازگشتند و به جای محاکمه مورد تقدیر قرار گرفتند.

** دادگاه تایلند می خواست مرا آزاد کند اما اعمال نفوذ آمریکایی مانع شد

وی خاطرنشان ساخت: در دادگاه مطرح شد از آنجایی که اقدامات قاسمی با قوانین تایلند و قوانین استرداد مجرمان منافات ندارد، آیا دادگاه می تواند وی را مورد محاکمه قرار دهد که پاسخ خیر اعلام شد. طبق توافقنامه ای که بین دولت تایلند و آمریکا امضا شده بود، قرارداد استرداد شامل حال من نشد و باید به کشور خودم باز می گشتم.
وی اضافه کرد: در تایلند به من اعلام شد که ظرف 48 ساعت می توانم به کشورم بازگردم اما به علت پول هایی که آمریکایی ها می پرداختند این 48 ساعت بیش از دو سال به طول انجامید.

**سفر رایس و بوش به تایلند/ تلاش دستیاران بوش برای انتقال قاسمی به آمریکا

این ایرانی اسارت کشیده اضافه کرد: نکته دیگر که بعد از این شروع شد، این بود که چرا خانم رایس که در آن زمان وزیر امور خارجه آمریکا بود، بدنبال من بود و چرا هنوز هم دست از سر ما بر نمی دارد؟ در زمان ریاست جمهوری بوش، وی شخصا به تایلند سفر کرد و بعد از آن نیز خانم رایس به تایلند آمد. بوش قبل از شرکت در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک در چین به تایلند آمد و همزمان وکلای من به من می گفتند که بسیار مراقب باش و درزندان عکس العملی بروز نده زیرا ممکن است توسط دستیاران بوش به آمریکا برده شوی.
قاسمی گفت:‌به من اعلام شد که رایس نامه نوشته است و تقاضای استرداد تو را ازطریق وزارت خارجه تایلند به آمریکا کرده است.

** اعمال نفوذ، تطمیع و تهدید، راهکارهایی بود که در من اثر نکرد

این شهروند ایرانی گفت: آمریکا در مورد من سه گزینه بیشتر در پیش روی خود نداشت. اول اینکه طبق قانون استرداد عمل کند و من را به آمریکا ببرد - دوم اینکه من را تطمیع مالی می کرد و با خود می برد - و سوم اینکه مرا با زور با خود می برد. زمانی که آمریکا در روزهای دادگاه احساس خطر کرد که در حال شکست در دادگاه است، شروع به دادن پیشنهادهای مالی به من کرد. ملاقات هایی از طریق دولت تایلند با من ترتیب دادند، ضمن اینکه عوامل منافقین به عنوان مترجمین آمریکایی ها کار می کردند.

**پیشنهاد 50 میلیون دلاری برای پرونده‌سازی علیه ایران

قاسمی افزود: ابتدا از 4 یا 5 میلیون دلار آغاز کردند ولی تا 40 و 50 میلیون دلار رساندند. اعلام کردند ما این مبالغ را به حساب همسرت واریز می کنیم و بعد از تایید ایشان شما همراه ما بیا و بگو چون سرتیپ های ارتش ایران هستم و از حکومت جمهوری اسلامی ناراضی هستم، می خواهم که به آمریکا بروم و هیچ چیز دیگری را هم لازم نیست که اعلام کنی.
وی افزود: چند نفر را با خود به ملاقات من آوردند که کتاب های دینی همراه خود داشتند. این افراد می گفتند مسیح (ع) گفته است که من خود را فدای پیروانم می کنم و شما هم طبق فرموده علی (ع) گذشت کن و ما شما را حداکثر ظرف 48 ساعت آزاد می کنیم.
وی خاطرنشان کرد: به آمریکایی ها اعلام کردم که شما در ازای این مبلغ چه از من می خواهید، آنها اعلام کردند که تو 6 قطعه مختلف برای هواپیماهای مسافربری از ما خریده ای و 3 قطعه هسته ای هم ما به آن اضافه می کنیم و تو باید در مصاحبه ای که با "لری کینگ" مجری معروف شبکه سی ان ان برای تو می گذاریم آن را اعلام کنی. در حالی که من اصلا قطعه هسته ای نه به آنها سفارش داده ام و نه از آنها خرید کرده ام و این مساله تنها برای پرونده سازی علیه جمهوری اسلامی بود.

** به دلیل سرسختی به "حاجی مقاوت " مشهور شده بودم

این ایرانی محکوم به زندان در گوانتانامو ادامه داد: تمام این مسائل در مدت هفت ماهی که دادگاه من در تایلند در جریان بود صورت گرفت. من می دانستم که حکم دادگاه به نفع من خواهد بود و محکم ایستادگی کردم. تمامی این مسائل را در ملاقات هایی که با نمایندگان سفارت جمهوری اسلامی داشتم مطرح می کردم. در این مدت و به دلیل مقاومت و سرسختی در مقابل شکنجه ها به "حاجی مقاومت" معروف شده بودم.
قاسمی افزود: عده ای به من می گفتند که الان اختیار با شماست که یا به کشورخودت پشت کنی و یا اینکه مقاومت خود را ادامه دهی و این در حالی بود که امثال خانم رایس دنبال پرونده من بودند و می خواستند تا من به آمریکا بروم.
این ایرانی شکنجه شده توسط عوامل آمریکایی تصریح کرد: به آمریکایی ها اعلام کردم که من به هیچ عنوان به مملکت خودم پشت نمی کنم. آمریکایی ها اعلام کردند که این احتمال وجود دارد تا مرا با جاسوس هایشان معاوضه کنند. به دنبال این آقای متکی شخصا نامه ای برای من فرستاد که در آن از تلاش های دولت برای آزادسازی من گفته بود.

**به من چوب حراج زدند تا با لری کینگ در تلویزیون آمریکا مصاحبه کنم

ایرانی اسیر در تایلند ادامه داد: من برای رییس جمهوری نوشتم که به من چوب حراج زده اند و برایم وقت مصاحبه با لری کینگ گذاشته اند اما من وطن خودم را نمی فروشم. بعد از این، گزینه سوم آنها که استفاده از زور بود شروع شد. جاسوس هایی در زندان می فرستادند و دعواهای ساختگی به راه می انداختند. چندین دندانم را در زندان با این دعواهای ساختگی شکستند تا من از ترس و از روی فشار فکری و روحی تسلیم آنها شوم. صهیونست ها را به زندان می فرستادند تا مرا شکنجه روحی دهند.
قاسمی با اشاره به اینکه در آن زمان در کشور تایلند کودتا شده و اوضاع آن کشور مناسب نبود اضافه کرد: هیچ کسی در تایلند معلوم نبود که فردا بر سر پست های خود بماند اما به رییس کل زندان های تایلند گفته شده بود که یک مو نباید از سر قاسمی کم شود و ما به او احتیاج داریم اما از سوی دیگر کماندوهای خود را برای شکنجه روحی و به راه انداختن دعواهای ساختگی به زندان می فرستادند.
وی ادامه داد:‌اف بی آی دست بردار نبود و عوامل خود را هر روز به زندان می فرستاد که من یکی از این عوامل را شناسایی کردم و توانستم یکی از نامه هایی را که به بیرون می فرستاد کشف کنم و بعد از آن بود که آن فرد ظرف کمتر از 48 ساعت از زندان با حکم عفو آزاد شد.
قاسمی اضافه کرد: قاچاقچیان باندهای بزرگ تایلندی را به بند من می فرستادند که تمامی بدن های آنها خالکوبی شده بود که به گروه "باندیداس ها" مشهور بودند. این (گنگ ها) از گروه های تبهکاری بین المللی بودند. صهیونیست ها روزنامه های دانمارکی را برای من می فرستادند تا کاریکاتور پیامبر اسلام را ببینم. یک به یک جاسوس ها را شناسایی می کردم. 2 سال مراقب تمام اطراف خود بودم حتی نمی توانستم به راحتی آب بخورم. بعد از هفت ماه که دادگاه رای به نفع من صادر کرد ، به علت اعتراض آمریکا و درخواست آن برای برگزاری دادگاه تجدید نظر، مرا در تایلند نگه داشتند که این مساله تا 2 سال ادامه داشت.

**اعتصاب غذا برای زنده کردن روح بابی ساندز

قاسمی تاکید کرد: من تروریست نبودم و دولت ایران هم پشت سر من بود و آمریکایی ها مدرکی علیه من نداشتند.
این ایرانی شکنجه شده توسط عوامل آمریکایی خاطرنشان کرد: من نمی توانم بگویم که در این مدت چه کشیده ام. زبانم قاصر است از بیان جفاهایی که بر من در این مدت گذشت. آمریکایی ها گمان می کردند با دادن وعده های مالی من فریب خورده و مملکت خود را می فروشم و تصور نمی کردند که تا این حد مقاومت کنم. در زندان تمامی مطالبی را که بر من می گذشت در سررسیدی که به همراه داشتم می نوشتم. بعد از دو سال در یک روز در ماه مبارک رمضان به من اعلام شد که تبرئه شدم.
وی تصریح کرد: این در حالی بود که من بیست روز قبل از اعلام این حکم اعتصاب غذا کرده بودم و به وزیر کشور تایلند و دفتر پادشاهی و وزیر دادگستری تایلند کتبا" از طریق رئیس زندان نامه نوشته بودم که می خواهم روح بابی سانـدز که در زندان انگلیس اعتصاب غذا کرد و کشته شد را در زندان تایلند زنده نمایم.
وی ادامه داد: هشت روز از اعتصاب من می گذشت وحال من وخیم می شد. درهمان حال ضعف وبی هوشی نسبی خواب دیدم در حرم امام رضا (ع) هستم و ایشان درخواب به من گفتند؛ نگران نباش تا نیمه رمضان آزادیت را باز پس می‌گیری.
وی افزود: 15 روز بعد از اینکه من اعتصاب غذایم را شکستم، دادگاه تشکیل شد و من تبرئه شدم. در دادگاهی که بعد از دوسال زندانی حکم آزادی مرا خواندند. در لایحه دفاعی خودم گفتم که من باید اکنون جواب 70 میلیون ایرانی را چه بدهم؟
قاسمی درخصوص پرداخت غرامت به وی از سوی آمریکایی ها تشریح کرد:‌ به من گفته شد هر مبلغی را که دولت شما توسط وکلا تعیین کنند، پرداخت خواهیم کرد. گفتم بابت موی سفید شده من، بابت از بین رفتن دندان هایم ؛ ناقص شدن زانوهایم وعذاب روحی و روانی که در این مدت کشیده ام چه غرامتی را می خواهید به من پرداخت کنید؟ کدام یک از کارشناسان شما می تواند مبالغی را برای این مسائل برآورد نمایـد؟

**عذرخواهی قاضی تایلندی

این شهروند ایرانی که دو سال در تایلند از سوی آمریکایی ها زندانی شده بود به خبرنگار ایرنا گفت:‌ 48 ساعت بازداشت من دو سال طول کشید و در آخر قاضی دادگاه در همان جلسه از من عذرخواهی کرد. وزارت خارجه ایران به دلیل پرونده من، سفیر تایلند را در این دو سال 25 بارفراخوانده بود و به همان میزان هم سفیر تایلند در آمریکا به وزارت خارجه آنها فراخوانده شده بود و همزمان با فشار روحی عوامل آمریکا بر من، فشار سیاسی به دولت تایلند می آورد تا مرا به آمریکا ببرد.هفت قاضی تایلندی حکم به بازگشت من به ایران داده بودند.

**آمریکایی ها می خواستند سه گزینه هسته ای را در رایانه من سند سازی کنند

جمشید قاسمی گفت: زمانی که من آزاد شدم، لپ تاپ همراه من پلمپ و در اختیار پلیس مهاجرت تایلند بود و نیروهای آمریکایی روز آزادی آمده بودند و می‌گفتند که ما باید از این لپ تاپ کپی برداری کنیم. حتی برای این مساله به پلیس مهاجرت تایلند پیشنهاد رشوه داده بودند. به کنسول سفارت گفتم که فوری این لپ تاپ باید به سفارت ایران برده شود و بعد از اینکه من سوار بر هواپیما شدم آن را در اختیار من قرار دهید.
وی افزود: همچنین نمایندگان سفارت مجبور شدند تا لباس جدید برای من بخرند زیرا همچنان لباس های زندان بر تن من بود.
وی تاکید کرد: در اخباری که آمریکایی ها در این رابطه منتشر کردند، آمده است که این لپ تاپ می توانست حاوی اطلاعات دقیق و ارزشمندی برای آژانس های اطلاعاتی آمریکا باشد. پس اینجا باید متوجه باشیم که آنها می خواستند همان سه گزینه هسته ای راکه به من پیشنهاد می دادند تا اعلام کنم که قصد خرید آنها را داشته ام در این لپ تاپ اضافه کنند و از این راه علیه جمهوری اسلامی سندسازی کنند.
این ایرانی محکوم به زندان در گوانتانامو خاطرنشان کرد: در روز جمعه 29 شهریور وارد فرودگاه تهران شده و به میهنم بازگشتم.
وی ادامه داد:‌ در ایران به دستور آقای متکی تعدادی از مقامات وزارت خارجه برای دیدارمن آمدند و آقای احمدی نژاد هم که در آمریکا بود با آقای متکی صحبت کردند. به محض آزادی من آمریکا در حال فرافکنی در رابطه با من شد و هر روز ادعای تازه ای را علیه من در رسانه های زیر پوشش خود شبیه -نیوزویک - یونایتدپرس – آسوشیتدپرس- مطرح می نماید و می گوید قاسمی را در هر جا که بگیریم به آمریکا می بریم او یک قاچاقچی تسلیحات است!

** دولتمردان ایرانی فرصت قانونی مقابله به مثل با آمریکا را از دست ندهند

وی تصریح کرد: بعد از25 سال پرونده من اولین پرونده محکومیت دولتمردان آمریکا می باشد که از طرف دادگاه کشور دیگرى برعلیه آنان و به نفع دولت ایران صادر گردیده و با این حکم در تمامى کشورها و مجامع بین المللی قانوانا می‌توان ادعاى خسارات میلیاردى از اموال آمریکا در کلیه کشورها را کرد. مسئولین محترم دولت این امتیاز مهم راهم از دست ندهنــد.

**دستگیری من برای آمریکا به یک مساله حیثیتی تبدیل شده است

وی گفت: با ارائه این پرونده در مجامع بین المللی ادعای ایران مبنی بر محکومیـت سران آمریکا در بازداشت نمودن وگروگان گیری غیرقانونی مسئولان نظامی ، دیپلمات‌های ایرانی، مامورین دولتی ، شهروندان و تجار ایرانی، توریست‌های اعزامی جهت مناسک اسلامی وزیارتی - شبیه پرونده های نصرت الله تاجیک (انگلیس) – آقای اردبیلی(گرجستان) - دیپلمات‌های آزاد شده در اربیل (عراق) و آقای شهرام امیری (عربستان)، دستگیری من برای آمریکا به یک مساله حیثیتی تبدیل شده است.
این ایرانی شکنجه شده توسط عوامل آمریکایی اظهار داشت: نهادهای حقوق بشری که بابت دستگیری یک جاسوس آمریکایی در ایران بارها هیاهو می کنند در آن زمان همگی سکوت کرده بودند.سازمان هایی مثل عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر در سکوت بسر می بردند.
جمشید قاسمی افزود: بعد از بازگشت از تایلند متوجه شدم که زندگی خانوادگی ام به علت این مسائلی که آمریکا برای من بوجود آورده است کاملا نابود شده است. همسرم از من جدا شده می خواهم با فرزندانم در ارتباط باشم اما بدلیل مسائلی که آمریکایی ها در تایلند برای من بوجود آورده اند ارتباطم با آنها قطع شده و بشدت برای آنها احساس دلتنگی می کنم. در برابر این همه نقض حقوق انسانی، چه کسی پاسخگو است؟
وی اضافه کرد: بابـت شکنجه هاى روحى و فیزیکى ؛ ازبیـن بردن دندان‌هایم ناقــص نمـودن زانـو و پاهایـم و مشکلات روحی وروانی و مالی که برای خود و خانواده ام پیش آورده اند آیا مبلغى برآورد می‌کنیـد؟ آیـا این مسائل با پـول قابـل حـل می باشـد؟ زندگی خانوادگی ام نابود شد.

**مصادره اموال توسط آمریکایی ها

وی به مصادره 600 هزاردلار اموال شخصی وی به دستور دادگاهی در واشنگتن اشاره کرد و از ممنـوع‌الورود بـودنش به تمـام کشـورهاى جهان و تحـت تعقیـب بـودن توسـط ماموریــن FBI و پلیس بین الملل در سراسر جهان؛ همچنین محکومیـت به 45 ســال حبس در گوانتانامـو سخن گفت.
وی تصریح کرد: دولت ایستادگی کرد و مرا از دست آمریکایی ها نجات داد. باید بگویم که قانون استرداد تایلند شامل حال من نشده است ولی آمریکائی ها هنوز به دنبالم هستند و می گویند می بایستی به دادگاه سانتیاگو رفته و جوابگوی اتهامات واهی آنان باشم.

**از کلوتید ریس تا جمشید قاسمی!

وی افزود: خانم جاسوسی در لباس استادی دانشگاه اصفهان دراغتشاشات تهران با پاسپورت فرانسوی دستگیر می گردد. مسئولین اتحادیه اروپا - وکیل مدافع تمام اروپائیان – دستگیری وی را اهانت به اتحادیه اروپا عنوان می کند، من از اعضای اتحادیه اروپایی چند سوال دارم: آیا این خانم هم شبیه بنده با غل و زنجیر به دادگاه می رفت؟ آیا شبیه بنده کاری عادی و قانونی داشته؟ آیا در دادگاه وضع ظاهری او شبیه بنده و بابلوز وشلوار نارنجی مخصوص زندان گوانتانامو بوده؟ آیا شکنجه شده بود و دندان‌هایش شبیه دندان‌های من در زندان از بین برده شده و زانوهایش را هم ناقص کرده بودند؟.
قاسمی افزود: حال اگر بنده دراین 2 سال مقاومت نمی کردم و گردن به خواسته های عوامل آمریکا وMI6 انگلیس می گذاشتم چه عکس العمل هائی درمجامع بین المللی علیه ایران راه می انداختند؟ و حال که طبق رایِ دادگاه و قضات خودشان تبرئه شدم؛ چه جوابی به مسئولین حقوق بشر خودشان می خواهند بدهند؟ می خواهند بگویند ...اشتباه کردیم که او را دستگیر و به او اهانت کردیم و خسارت وارد نمودیم؟ همین و بس؟
این ایرانی اسارت کشیده در پایان تاکید کرد: حق قانونی خود می دانم که از طریق دادگاه های بین المللی درخواست پیگیری کنم و در این رابطه از مسوولان نظام نیز کمک می خواهم.

گفت‌وگو از: مهدی رهبر و ابراهیم رضایی
ماخذ : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرانا)

/ 1 نظر / 20 بازدید
duman azərbaycani

با مطلبی تحت عوان روشن فکری در 5 دقیقه به روزم[گل]