مشروح توضیحات رامین درباره توقیف روزنامه اعتماد

مشروح توضیحات رامین درباره توقیف روزنامه اعتماد

**هیئت نظارت بر مطبوعات همچنین به استناد ماده 6 قانون مطبوعات "تخلف از حدود مطبوعات "، روزنامه "اعتماد " را به دلیل تکرار و اصرار بر تخلفات قانونی، توقیف و پرونده آن را به قوه قضائیه ارسال می‌کند.**

رامین در ادامه گفت: هیئت نظارت بر مطبوعات ارتباط مستقیمی با معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ندارد و نهادی فراجناهی و فرا قوه ای هست و نمایندگان 3 قوه، شخصیت های دانشگاه و حوزه و نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده صنف مطبوعات نیز در ان حضور دارند.

***************************************

هیئت نظارت بر مطبوعات در جلسه امروز خود روزنامه «اعتماد» را توقیف و هفته‌نامه «ایراندخت» را لغو مجوز کرد.

هیئت نظارت بر مطبوعات در جلسه امروز خود روزنامه اعتماد را توقیف کرد.
هیئت نظارت بر مطبوعات در جلسه امروز خود ضمن اعطای مجوز به 30 نشریه تخصصی و استانی پروانه هفته‌نامه سراسری "ایراندخت " و نشریه استانی "سینا " را لغو کرد و روزنامه "اعتماد " را توقیف و پرونده آن را به دستگاه قضایی ارسال می‌کند.

لغو پروانه نشریات "ایراندخت " و "سینا "
هیئت نظارت بر مطبوعات با استناد به تبصره ماده 11 قانون مطبوعات و با توجه به فقدان شرایط مندرج در بند 6 ماده 9 قانون مطبوعات یعنی "پایبندی و التزام عملی به قانون اساسی " اقدام به لغو پروانه نشریه "ایراندخت" به مدیر مسئولی، محمد حسین کروبی و نشریه "سینا " متعلق به استان همدان کرد.
هیئت نظارت بر مطبوعات همچنین به استناد ماده 6 قانون مطبوعات "تخلف از حدود مطبوعات "، روزنامه "اعتماد " را به دلیل تکرار و اصرار بر تخلفات قانونی، توقیف و پرونده آن را به قوه قضائیه ارسال می‌کند.

تذکر جدی به روزنامه کیهان
در این جلسه هیئت نظارت به مدیر مسئول روزنامه "کیهان " به خاطر تحریف طنزآلود عبارات دینی تذکر داد.
همچنین هیئت نظارت به روزنامه "عصر مردم " به خاطر عدم احترام لازم به شعائر دینی در مطالب منتشره به مدیر مسئول آن تذکر داد.


محمد علی رامین رامین معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در گفتگویی تلفنی با یک بخش خبری سیما با اعلام اینکه به 30 نشریه جدید مجوز اعطا شده است، اضافه کرد: متاسفانه روزنامه اعتماد بخاطر عدم رعایت قوانین پس از تذکرات مکرر، هیئت نظارت بر مطبوعات را مجبور ساخت این روزنامه را با یک درجه تخفیف به جای لغو امتیاز، توقیف و به دادگاه ارسال کند.

رامین در ادامه گفت:
هیئت نظارت بر مطبوعات ارتباط مستقیمی با معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ندارد و نهادی فراجناهی و فرا قوه ای هست و نمایندگان 3 قوه، شخصیت های دانشگاه و حوزه و نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده صنف مطبوعات نیز در ان حضور دارند.

وی با ابراز تاسف از توقیف این روزنامه خواستار روش جدید در برخورد با تخلفات شد و گفت: در کشورهایی مثل آمریکا و چند کشور دیگر اروپایی به جای اینکه یک روزنامه و رسانه را توقیف کنند با شخص خاطی برخورد میکنند، مثلا وی را از فعالیت مطبوعاتی محروم میسازند. وی به شخصی اشاره کرد که بخاطر اشوب گری دستگیر شده و با گذاشتن وثیقه به طور موقت از زندان ازاد شده و در عین حال سرپرستی دو نشریه را به عهده گرفته است.

رامین در انتها ابراز امیدواری کرد که در قانون جامع رسانه ها این خلع پر شود و به جای بستن یک نشریه، با خاطیان و مجرمان برخورد مناسب قضایی صورت گیرد.
 

الیاس حضرتی، مدیرمسول روزنامه اعتماد نیز روز دوشنبه در گفت و گویی گفت: این روزنامه با حکم هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد و از فردا - سه شنبه- منتشر نمی شود.
وی افزود: در نامه ای که بعد از ظهر دوشنبه از دفتر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به این روزنامه ارسال شد، حکم توقیف روزنامه صادر شده است. بنابراین، از فردا امکان انتشار روزنامه را نداریم.
حضرتی در خصوص دلیل توقیف روزنامه اعتماد اظهار داشت: در نامه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، تخطی از ماده شش قانون مطبوعات به عنوان دلیل توقیف ذکر شده است.
مدیرمسول روزنامه اعتماد با اشاره به دریافت هشت تذکر طی ماههای اخیر از سوی هیات نظارت بر مطبوعات تصریح کرد: باید منتظر برگزاری دادگاه باشیم تا تا در آنجا، دفاعیات خود را مطرح کنیم.
بر اساس ماده شش قانون مطبوعات، نشریات جز درمورد اخلال به مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی و خصوصی که در این فصل مشخص می شوند آزادند.

طبق این ماده ، موارد اخلال در مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی و خصوصی به شرح زیر است:
1. نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد کند.
2. اشاعه فحشا ومنکرات و انتشار عکس ها و تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی.
3. تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر.
4. ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه، به ویژه ازطریق طرح مسایل نژادی و قومی.
5. تحریص و تشویق افراد و گروهها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج .
6. فاش نمودن وانتشار اسناد و دستورها و مسایل محرمانه، اسرار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نقشه و استحکامات نظامی، انتشار مذاکرات غیرعلنی مجلس شورای اسلامی و محاکم غیرعلنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضایی بدون مجوز قانونی.
7. اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن و همچنین اهانت به مقام معظم رهبری و مراجع مسلم تقلید.
8. افترابه مقامات، نهادها، ارگان ها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار عکس یا کاریکاتور باشد.
9. سرقت های ادبی و همچنین نقل مطالب از مطبوعات و احزاب و گروههای منحرف و مخالف اسلام( داخلی و خارجی) به نحوی که تبلیغ از آنها باشد.(حدود موارد فوق را آیین نامه مشخص می کند)
تبصره ـ سرقت ادبی عبارت است از نسبت دادن عمدی تمام یا بخش قابل توجهی از آثار و نوشته های دیگران به خود یا غیر، ولو بصورت ترجمه.
10. استفاده ابزاری از افراد (اعم از زن و مرد) درتصاویر و محتوا، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات وتجملات نامشروع و غیرقانونی، طرح مطالب موجب تضاد میان زن و مرد از طریق دفاع غیر شرعی از حقوق آنان.
تبصره ـ متخلف از موارد مندرج دراین ماده مستوجب مجازات های مقرر درماده 698 قانون مجازات اسلامی خواهد بود و درصورت اصرار، مستوجب تشدید مجازات و لغو پروانه است.
11. پخش شایعات و مطالب خلاف واقع یا تحریف مطالب دیگران.
12. انتشار مطلب علیه اصول قانون اساسی.

تابناک

/ 0 نظر / 12 بازدید